18.12.2006 Tillbaka
 

DULUX EL DIM - dimbar lågenergi från OSRAM

OSRAM lanserar nu sin DULUX EL DIM, en lågenergilampa som kan ljusregleras steglöst med en vanlig glödljusdimmer. Precis som sina syskon i DULUX-familjen förbrukar den bara ungefär en femtedel av den el som motsvarande glödlampa drar.

null

Foto: OSRAM

Zoom

Alltsedan lågenergilampor med skruvsockel kom ut på marknaden har dessa lampor vunnit ny mark och dykt upp i nya, förbättrade skepnader.
I hemmiljöer har glödljus med dimmers varit populärt i ett par decennier. Och eftersom tekniken med dimbara lågenergilampor inte funnits på marknaden, har man inte kunnat byta till lågenergilampor i de armaturer som har den typen av ljusreglering.
Idag finns dock möjligheten att spara energi genom att gå över till högkvalitativa lågenergilampor även i applikationer med glödljusdimmer. DULUX EL DIM är, precis som en glödlampa, helt steglös i sin ljusflödesvariation och ger ett vackert ljus i varje hemmiljö.

OSRAM Presskontakt:

Carina Franzén
Tel: +46 (0) 8 707 44 03
Fax: +46 (0) 8 707 44 60
Email: carina.franzen@osram.se