Kontakt

OSRAM AB

P.O. Box 5188 (Arenavägen 39)
SE-121 18 Johanneshov
Sverige
Telefon: +46 8-128 70 400
E-post: kundservice@osram.se

OSRAM är en av världens ledande tillverkare av avancerade belysningssystem och elektronik. Vi arbetar med allt ljus för proffs; till bilen, gatan, sjukhuset, industrin, kontoret, bion och fotbollsstadion. Vi utvecklar smarta och energisnåla produkter och arbetar på ett sätt som värnar om både människor och natur, för en ljusare framtid.

I koncernen ingår flera separata varumärken, som t ex Siteco, som står för ledande teknik inom både inomhus- och utomhusbelysning och kundspecifika belysningslösningar. För särskilt storslagen installation och styrning har vi Traxon Technologies, och för komponenter och halvledare OSRAM Opto Semiconductors, även det en del av OSRAM-koncernen tillsammans med flera andra bolag med sin egen specialistkompetens inom ljus, sensorer och styrning.

På kontoret vid Globen i södra Stockholm arbetar vi med försäljning, marknadsföring och kundservice. Vi är drygt 25 anställda med en lokal omsättning på ca 190 miljoner SEK. Vi är en organisation utformad att agera med snabbhet och flexibilitet på marknaden och med ambition att utvecklas inom nya affärsområden.

Läs mer om OSRAM


Huvudkontor i Tyskland

OSRAM GmbH
Marcel-Breuer-Straße 6
80807 Munich
Tyskland

Våra anställda:

VD

Victoria Widén
Klusterchef SP Norden
Tel.: +46 8-128 70 461
E-mail: victoria.widen@osram.se

Human Resources

Yvonne Buddenbaum Pereira
Personalchef
Tel.: +46 8-128 70 412
E-mail: yvonne.buddenbaum@osram.se

Specialty Lighting

Henrik Ulvenhag
Affärsområdeschef
Specialty Products Sales
Sverige & Norge
Tel.: +46 8-128 70 445
E-mail: henrik.ulvenhag@osram.se

Richard Redendal
Försäljning fordonsbelysning och specialbelysning
Sverige & Norge
Tel.: +46 8-128 70 473
E-mail: richard.redendal@osram.se

Fredrik Svahn
Försäljning fordonbelysning
Tel.: +46 8-128 70 432
E-mail: fredrik.svahn@osram.se

Henrik Carlson
Försäljning fordonbelysning
Sverige & Norge
Tel.: +46 8-128 70 469
E-mail: henrik.carlson@osram.se

Marketing

Jenni Lagsäter
Marknadsansvarig SP
Tel.: +46 8-128 70 476
E-mail: jenni.lagsater@osram.se

Digital Systems

Mats Englund
Business Development Manager
Tel.: +46 8-128 70 434
E-mail: mats.englund@osram.se

Patrik Westman
Field Sales Engineer
Tel.: +46 8-128 70 472
E-mail: patrik.westman@osram.se

Eva-Lotta Persson
Field Sales Engineer
Danmark & Sverige
Tel.: +46 8-128 70 433
E-mail: eva-lotta.persson@osram.se

Finance

Camilla Sätterström
Redovisningsansvarig
Tel.: +46 8-128 70 404
E-mail: camilla.satterstom@osram.se

Susanne Steen
Ekonomi
Tel.: +46 8-128 70 474
E-mail: susanne.steen@osram.se

Lighting Solutions

Christoph Haeberlein
Försäljningschef
Tel.: +46 8-128 70 416
E-mail: christoph.haeberlein@osram.se

Martin Arvidsson
Produktspecialist/ Ljusstyrning
Tel.: +46 8-128 70 418
E-mail: martin.arvidsson@osram.se

Henning Cederquist
Nordisk partneransvarig för Traxon och e:cue
Tel.: + 46 8-128 70 449
E-mail: henning.cederquist@osram.se

Eilif Petersén
Försäljning armaturer
Stockholm och nedre Norrland
Tel.: +46 8-128 70 478
E-mail: eilif.petersen@osram.se

Michael Palo
Försäljning armaturer
Stockholm och mellan/norra Sverige
Tel.: +46 8-128 70 479
E-mail: michael.palo@osram.se

Susanne Fransson
Försäljning armaturer
Södra Sverige
Tel.: +46 8-128 70 477
E-mail: susanne.fransson@osram.se

Lighting Designer/ Marketing

Denisse Manito
Ljusdesigner & MarCom LS Sverige
Tel.: +46 8-128 70 413
E-mail: denisse.manito@osram.se

Customer Service

Mikael Holmertz
Kundservicechef SP
Norra Europa (Norden)
Tel.: +46 8-128 70 462
E-mail: mikael.holmertz@osram.se

Magnus Hellner
Offert/Order
Lighting Solution
Tel.: +46 8-128 70 422
E-mail: magnus.hellner@osram.se

Ellen Reithmeier Sandås
Kundspecialist
Digital Systems
Tel.: +46 8-128 70 406
E-mail: ellen.r.sandas@osram.se

Anna-Lena Sandman
Kundspecialist
Specialty Lighting
Tel.: +46 8-128 70 419
E-mail: anna-lena.sandman@osram.se

Stefan Brodd
Kundspecialist
Specialty Lighting
Tel.: +46 8-128 70 436
E-mail: stefan.brodd@osram.se

Opto Semiconductors

Mark Karlsson
Account Manager
Tel.: +46 8-128 70 467
E-mail: mark.karlsson@osram.se