Kontakt

OSRAM AB

P.O. Box 5188 (Arenavägen 45)
SE-121 18 Johanneshov
Sverige
Telefon: +46 8-128 70 400
E-post: kundservice@osram.se

OSRAM är en av världens ledande tillverkare av avancerade belysningssystem och elektronik. Vi arbetar med allt ljus för proffs; till bilen, gatan, sjukhuset, industrin, kontoret, bion och fotbollsstadion. Vi utvecklar smarta och energisnåla produkter och arbetar på ett sätt som värnar om både människor och natur, för en ljusare framtid.

I koncernen ingår flera separata varumärken som står för ledande teknik inom både inomhus- och utomhusbelysning och kundspecifika belysningslösningar. För särskilt storslagen installation och styrning har vi Traxon Technologies, och för komponenter och halvledare OSRAM Opto Semiconductors, även det en del av OSRAM-koncernen tillsammans med flera andra bolag med sin egen specialistkompetens inom ljus, sensorer och styrning.

På kontoret vid Globen i södra Stockholm arbetar vi med försäljning, marknadsföring och kundservice. Vi är drygt 25 anställda med en lokal omsättning på ca 190 miljoner SEK. Vi är en organisation utformad att agera med snabbhet och flexibilitet på marknaden och med ambition att utvecklas inom nya affärsområden.

Läs mer om OSRAM

Huvudkontor i Tyskland

OSRAM GmbH
Marcel-Breuer-Straße 4
80807 Munich
Tyskland

Våra anställda:

VD

Victoria Widén
Managing Director, Special Projects
Tel.: +46 8-128 70 461
E-mail: victoria.widen@ams-osram.com

Human Resources

Yvonne Buddenbaum Pereira
HR Business Partner Management
Sweden, Denmark & Norway
Tel.: +46 8-128 70 412
E-mail: yvonne.buddenbaum-pereira@ams-osram.com

Automotive

Henrik Ulvenhag
Head of Field Sales Automotive
Nordics & Baltics
Tel.: +46 8-128 70 445
E-mail: henrik.ulvenhag@ams-osram.com

Fredrik Svahn
Sales Automotive
Sweden, Norway & Iceland
Tel.: +46 8-128 70 432
E-mail: fredrik.svahn@ams-osram.com

Henrik Carlson
Sales Automotive
Sweden & Norway
Tel.: +46 8-128 70 469
E-mail: henrik.skenberg-carlson@ams-osram.com

Marketing

Jenni Lagsäter
Marketing Manager
Sweden, Norway & Iceland
Tel.: +46 8-128 70 476
E-mail: jenni.lagsaeter@ams-osram.com

Customer Service

Mikael Holmertz
Head of Automotive Customer Service
Nordics & North East Europe
Tel.: +46 8-128 70 462
E-mail: mikael.holmertz@ams-osram.com

Anna-Lena Sandman
Customer Specialist Automotive
Nordics
Tel.: +46 8-128 70 419
E-mail: anna-lena.sandman@ams-osram.com

Stefan Brodd
Customer Specialist Automotive
Nordics
Tel.: +46 8-128 70 436
E-mail: stefan.brodd@ams-osram.com

Opto Semiconductors

Mark Karlsson
Account Manager
Tel.: +46 8-128 70 467
E-mail: mark.karlsson@ams-osram.com