Kontakt

OSRAM AB

P.O. Box 5188 (Arenavägen 39)
SE-121 18 Johanneshov
Sverige
Telefon: +46 8-128 70 400
E-post: kundservice@osram.se

OSRAM är en av världens ledande tillverkare av avancerade belysningssystem och elektronik. Vi arbetar med allt ljus för proffs; till bilen, gatan, sjukhuset, industrin, kontoret, bion och fotbollsstadion. Vi utvecklar smarta och energisnåla produkter och arbetar på ett sätt som värnar om både människor och natur, för en ljusare framtid.

I koncernen ingår flera separata varumärken som står för ledande teknik inom både inomhus- och utomhusbelysning och kundspecifika belysningslösningar. För särskilt storslagen installation och styrning har vi Traxon Technologies, och för komponenter och halvledare OSRAM Opto Semiconductors, även det en del av OSRAM-koncernen tillsammans med flera andra bolag med sin egen specialistkompetens inom ljus, sensorer och styrning.

På kontoret vid Globen i södra Stockholm arbetar vi med försäljning, marknadsföring och kundservice. Vi är drygt 25 anställda med en lokal omsättning på ca 190 miljoner SEK. Vi är en organisation utformad att agera med snabbhet och flexibilitet på marknaden och med ambition att utvecklas inom nya affärsområden.

Läs mer om OSRAM

Huvudkontor i Tyskland

OSRAM GmbH
Marcel-Breuer-Straße 6
80807 Munich
Tyskland

Våra anställda:

VD

Victoria Widén
Klusterchef SP Norden
Tel.: +46 8-128 70 461
E-mail: victoria.widen@osram.se

Human Resources

Yvonne Buddenbaum Pereira
Personalchef
Tel.: +46 8-128 70 412
E-mail: yvonne.buddenbaum@osram.se

Automotive Lightsources

Henrik Ulvenhag
Affärsområdeschef AML
Norden & Baltikum
Tel.: +46 8-128 70 445
E-mail: henrik.ulvenhag@osram.se

Fredrik Svahn
Försäljning fordonbelysning
Tel.: +46 8-128 70 432
E-mail: fredrik.svahn@osram.se

Henrik Carlson
Försäljning fordonbelysning
Sverige & Norge
Tel.: +46 8-128 70 469
E-mail: henrik.carlson@osram.se

Marketing

Jenni Lagsäter
Marknadsansvarig AM ENT & IND
Tel.: +46 8-128 70 476
E-mail: jenni.lagsater@osram.se

Digital Systems

Mats Englund
Business Development Manager
Tel.: +46 8-128 70 434
E-mail: mats.englund@osram.se

Arvid Åhman
Fiel Sales Engineer
Tel.: +46 8-128 70 472
E-mail: a.ahman@osram.se

Eva-Lotta Persson
Field Sales Engineer
Danmark & Sverige
Tel.: +46 8-128 70 433
E-mail: eva-lotta.persson@osram.se

Finance

Susanne Steen
Ekonomi
Tel.: +46 8-128 70 474
E-mail: susanne.steen@osram.se

Traxon & e:cue

Henning Cederquist
Nordisk partneransvarig för Traxon och e:cue
Tel.: + 46 8-128 70 449
E-mail: henning.cederquist@osram.se

Customer Service

Mikael Holmertz
Kundservicechef SP
Norra Europa (Norden)
Tel.: +46 8-128 70 462
E-mail: mikael.holmertz@osram.se

Kundservice

Tel.: +468-128 704 00
E-mail: kundservice@osram.se

Ellen Reithmeier Sandås
Kundspecialist
Digital Systems
Tel.: +46 8-128 70 406
E-mail: ellen.r.sandas@osram.se

Anna-Lena Sandman
Kundspecialist
Specialty Lighting
Tel.: +46 8-128 70 419
E-mail: anna-lena.sandman@osram.se

Stefan Brodd
Kundspecialist
Specialty Lighting
Tel.: +46 8-128 70 436
E-mail: stefan.brodd@osram.se

Opto Semiconductors

Mark Karlsson
Account Manager
Tel.: +46 8-128 70 467
E-mail: mark.karlsson@osram.se

Fluence

Thorbjörn Leu
Strategic Account Manager
Tel.: +46 8-128 70 415
E-mail: t.leu@osram.se

Media contacts for journalists:

Find all media contacts and contacts for press inquiries on our OSRAM Group website:
www.osram-group.com/en/media/media-contacts (Media Relations)